Tipy na výlet

Javoříčské jeskyně

Dopřejte si nevšední zážitek v Javoříčských jeskyních. Nedaleko obcí Javoříčko a Březina se pod kopcem Špraněk ukrývají Javoříčské jeskyně. Proč patří podle mnohých k nejkrásnějším jeskyním u nás? Je to především díky jejich unikátní krápníkové výzdobě, která oplývá rozmanitými barvami a tvary. Nahlédněte do jejích útrob i vy! Jeskyně jsou v září a říjnu otevřeny denně mimo pondělí, v listopadu pak od pondělí do pátku.
Doporučujeme

Muzeum Nové Javoříčko

Zdejší expozice našla svůj domov v historické javoříčské škole, která jako jedna z mála budov přečkala vypálení obce nacisty v květnu 1945. Škola sloužila svému původnímu účelu s přestávkami od 70. let 19. století, přes tragická válečná léta až do 80. let 20. století, kdy zde vznikla první expozice věnovaná válečným událostem. Ta byla po roce 1989 zrušena, objekt následně střídal majitele a chátral, a to až do roku 2010, kdy školu získává do majetku spolek Nové Javoříčko. Budova prochází rozsáhlou rekonstrukcí za podpory dotačních prostředků z evropských i národních zdrojů a v květnu 2015, sedmdesát let po tragédii, otevírá své brány veřejnosti a stává se z ní opět společenské a kulturní centrum regionu s expozicí připomínající javoříčské události.

Naučná stezka Javoříčko

Naučná stezka měří 1 km a vede po pevných cestách kolem Památníku obětem II. světové války. Na jaře 1945 už všichni obyvatelé obce očekávali konec války, místo toho však přišla nesmyslná a velmi tragická střelba, stála život 38 nevinných javoříčských mužů, jejich domy byly vypáleny. Devět zastavení naučné stezky se snaží vysvětlit, co se zde stalo a proč se to stalo. Na některých místech jsou vyznačeny základy domů a na tabulkách jsou jména posledních majitelů. A taky pocity těch, co přežili.

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

Památník byl zbudován jako pietní místo při příležitosti 10. výročí vypálení Javoříčka. Pietní místo je tvořeno obdélníkovou plošinou z hladkých kvádrů. Dominantní část památníku představuje sousoší Vítězství. Sousoší, skupina šesti osob (mladý muž s kladivem, mladá žena s obilnými klasy a srpem, starší žena v šátku a malý chlapec, muž s praporem zakončeným pěticípou hvězdou, žena s ratolestí v rukou) v nadživotní velikosti, dosahuje přibližně výšky 500 cm a je vytesáno z hořického pískovce. Sousoší je osazeno na podstavci vysokém 212 cm se zapuštěnou hladkou deskou. Zděný podstavec je obložen kamennými deskami s nápisy po obou delších stranách. Osada Javoříčko bývá často označována termínem moravské Lidice.

Naučná stezka Bouzov

Mezi obcemi Bouzov a Javoříčko vede údolím potoka Javoříčky krásná cesta. Není sice moc široká, ale je natolik svůdná, že po ní čas od času bohužel projede auto, přestože je z obou stran vjezd motorovým vozidlům zakázán. Na konci naučné stezky, těsně před Javoříčkem, je i jedna z mnoha studánek na Litovelsku. Má název V korýtkách a údajně zde vytéká velice kvalitní pitná voda. Studánka je vlevo od cesty, přes louku do kopce. Na naučné stezce je sedm zastavení s informacemi, například o Panských rybnících, končí před Javoříčkem.

Zkamenělý zámek - mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek se nachází mezi Javoříčskými jeskyněmi a obcí Vojtěchov, v krasové oblasti s přiléhajícími zachovalými bučinami. Tento skalní útvar je součástí Národní přírodní rezervace Špraněk i stejnojmenné naučné stezky. Jedná se o mohutné vysoké vápencové skalisko se vzácným rostlinstvem, které se zvedá do výšky 54 m nad hladinou potoka. Z vyhlídkové plošiny se zábradlím je pěkný pohled do údolí a po kraji. O pár metrů níže, ve výši 25 m, je částečně zřícená skalní brána, v jejíž stěně se nachází vchod do velké ponorné jeskyně.

Areál Nové Javoříčko

Po turistickém zážitku si můžete odpočinout a pobavit se v multifunkčním areálu Javoříčko, u něhož je velkoplošné parkoviště. Občerstvit se můžete v tamním bistru, děti mají k dispozici hřiště s řadou atrakcí.

Nové javoříčko

Tipy na výlet,javoříčko,bouzov | areál nové javoříčko | https://www. Javoricko. Cz/tipy-na-vylet/

Javoříčko

Javoříčko patří mezi atraktivní turistické cíle v Olomouckém kraji. Máte zde možnost navštívit místní muzeum, krasové jeskyně nebo nedaleký hrad Bouzov
Tipy na výlet,javoříčko,bouzov | areál nové javoříčko | https://www. Javoricko. Cz/tipy-na-vylet/

Velké parkoviště

Velkoplošné parkoviště, kde můžete zanechat své auto a trávit čas v našem areálu nebo navštívit okolní přírodu a turistická místa.
Tipy na výlet,javoříčko,bouzov | areál nové javoříčko | https://www. Javoricko. Cz/tipy-na-vylet/

Bistro s venkovním posezením

Výčepní zařízení, přípravna občerstvení, venkovní pergola s kapacitou 60 osob a altán s udírnou a výdejním pultem.
Tipy na výlet,javoříčko,bouzov | areál nové javoříčko | https://www. Javoricko. Cz/tipy-na-vylet/

Dětské hřiště

Zázemí pro vaše děti v příjemném prostředí s krásnou okolní přírodou.
Tipy na výlet,javoříčko,bouzov | areál nové javoříčko | https://www. Javoricko. Cz/tipy-na-vylet/

Krásná příroda

Na pozemku přiléhajícím ke škole byla pro relaxaci vybudována volně přístupná okrasná zahrada s jezírkem.

Areál v přírodě,
kde načerpáte energii.

Napište nám | Rezervace